|
Новини
Як на Василя та Меланки
| 13.04.2012, 10:34 |
Тема: Свято Святого Василя та Меланки. Мета: познайомити учнів з традиціями святкування, з народними звичаями та обрядами; прищеплювати інтерес до національної історії і культури; виховувати любов до національної культури. Обладнання: національні костюми, макет різдвяної зірки. Хід заходу: Ведучий: Найважливішими моментами традиційного новорічного свята в Україні середини XIX — початку XX ст. виступають: ритуальний стіл, щедрування й засівання (обходи домівок із поздоровленнями, побажаннями), ворожіння, рядження, веселощі й забави. 13 січня установлене свято на честь знатної римлянки Меланії (Маланки), яка з юних років і до кінця днів своїх прямувала до Христа. ЩЕДРУВАННЯ -- давній звичай новорічних обходів, під час яких групи щєдрувальників (переважно молоді) піснями славили господарів, бажали їм здоров'я й достатку, за що отримували винагороду. Щедрування супроводжувалося магічними діями, музикою, танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками. Обрядових новорічних пісень -- щедрівок (різновид колядок) співали окремо господарю, господині, хлопцю, дівчині, усій родині, були щедрівки дитячі, жартівливі, пародійні.На відміну від колядування щедрування незначною мірою відчуло на собі вплив християнської церкви. На кінець XIX ст. обряд переважно став явищем народної художньої творчості. Таким він зберігся й до сьогодні. 14 січня — свято на честь Василія (Василя) Великого архієпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії. Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. 14 січня — перший день Нового року за старим стилем. Відгомоном древнього землероб¬ського обряду є й досі розповсюджене новорічне посівання зерном. Символічний засів здійснюва¬ли і дорослі, і діти (переважно хлоп¬чики). Починали ходити ще вдосвіта. У хаті розкидали на підлозі та столі хлібні зерна, виголошуючи традиційні поздоровлення: «Сію, сію, посіваю, з Новим роком поздоровляю» або «Сій¬ся, родися, жито-пшёниця, на Новий рік, на Василя». За повір'ями, ці зерна могли виконувати роль оберегу.
Новий Рік, Василля. "...Ще тільки починає, було, розвиднятися, а Тато вже будять мене: — Вставай, Сину, годі спати — пора посівати йти! Я схоплююся з ліжка, швиденько одягаюся, умиваюся та — за рукавицю Дідову, а в ній повно зерна: пшениці, жита, ячменю, вівса, гороху — всього по пригорщі і змішане разом. Це я собі ще звечора приготував, щоб було чим посівати. — Спочатку вдома посівай, — каже Батько, — А потім і до людей підеш! Я став перед образами, набрав жменю зерна з рукавиці, посівав і приказував: "На Щастя, на Здоров’я та на Новий Рік, щоб родило краще, як торік — Жито-пшениця та всяка Пашниця... Дай, Боже!" — Спасибі тобі, Сину, що ти нас обсипав Щастям. На ось тобі грош та будь завжди хорош! Взяв я від Батька гріш — перший "дохід" за Посівання, поплював на нього і сховав у кишеню — на Щастя. — А тепер можна і до Людей, — каже Батько, — Людям посівати! І я пішов .. . Пішов до Дядька через дорогу. В двері не стукаю, бож знаю: в цю Ніч не замикаються — Люди Посівальників ждуть.
Учень 1 Прийшли щедрувати До вашої хати. Щедрий вечір, Добрий вечір.
Тут живе господар - Багатства володар. Щедрий вечір, Добрий вечір.
А його багатство - Золотії руки. Щедрий вечір, Добрий вечір.
А його потіха - Хорошії діти. Щедрий вечір, Добрий вечір.
Учень 2 Ходить вечір, ходить ясний, Зорями багатий, Тихо стукає у шибку, Щоб защедрувати. Ти заходь, заходь до хати — Раді тобі люди. Якщо ти приніс щедрівку — В домі щастя буде. Ой щедрівко, щедрівочко, Щедра пташко мила, Ти своєю добротою Нас усіх зігріла.
Учень 3 Місяць зорі розсипає По сніжку м'якому. Щедрий вечір на порозі Щастя зичить дому. Він несе щедрот вервечку До хліва й комори. Щедрий вечір, добрий вечір В хаті і надворі.
Учень 4 А ми будем щедрувати, Бо пустили нас до хати. У вас хата гарна, чиста І ялиночка врочиста. Ми щедрівочку співаєм – Щастя в домі всім бажаєм. Щоб росла у вас пшениця, І родила вся пашниця, І щоб хліб та пироги На столі завжди були.
Учень 5 Щоб водилися і гроші, Щоб харчі були хороші. І щоб гривні та „зелені” Набивали вам кишені. Хай вам меду буде бочка, І щоб заміж вийшла дочка. А якщо доньки немає, То господар хай придбає.
Учень 6 А як син у вас ще є – Хай невістку Бог дає. Щоб у вас була худоба, А для нас – солодка здоба. Ми помолимось за ласку – Киньте в торбу ще ковбаску. Всі ми щиро щедрували, Щоб і сала в торбу дали. Як мине цей рік багатий, Ще прийдемо щедрувати.
Учень 7 Ми щедруєм і співаєм під вікном. Щастя, долі вам бажаєм всім гуртом. Хай квітують ваші ниви золоті, Щоб життя було щасливе в майбутті.
Учень 8 Щедрик, щедрик, щедрівочко, Йди з хати до хати Добрих друзів добрим словом — Серцем привітати. Пироги, вилазьте з печі, Наливайтесь, вина. Добрий вечір, щедрий вечір, Мати Україна. Килим, килим, веселочко, Клич гостей в оселі, І співанкою гучною Піднімись до стелі.
(пісня «Ой, радуйся земле!» - акапелла виконує хор) Добрий вечір тобі, пане господарю, радуйся! Ой радуйся, земле, Син Божий народився. Застеляйте столи та все килимами, радуйся! Ой радуйся, земле, Син Божий народився.
Та кладіть калачі з ярої пшениці, радуйся! Ой радуйся, земле, Син Божий народився.
Бо прийдуть до тебе три празники в гості, радуйся! Ой радуйся, земле, Син Божий народився. А що перший же празник — то Різдво Христове, радуйся! Ой радуйся, земле, Син Божий народився. А що другий же празник — святого Василя, радуйся! Ой радуйся, земле, Син Божий народився. А що третій же празник — Святе Водохреща, радуйся! Ой радуйся, земле, Син Божий народився.
Учень 9 Хто там, хто там в шибку стука? Може, гість далекий? Може, змерзли біля вікон Молоді смереки — То щедрівка-мандрівочка Йде з хати до хати... Добрий вечір, щедрий вечір, Україно-мати.
|
Категорiя: Виховна робота | Додав: PTU26
|
Переглядів: 2184
| Коментарi: 2
|
|
Реквізити |
Наша адреса:
м. Кременчук
вул. Чкалова, 4
тел. 747113
e-mail: PTU-26@bk.ru
|
Статистика |
|
|